Yavru kedi ve köpekler, tıpkı insanlar gibi yaşamlarının ilk haftalarında anne sütü ile beslenirler. Bu süreçte doğal yaşam ortamlarına alışmak için anneleri tarafından korunurlar. Son dönemlerde kedi ve köpek yetiştiren kişi veya aile sayısında kayda değer bir artış olmuştur. Ancak hayatında ilk kez evcil hayvan bakan kişiler için yavru kedi ve köpek besleme nasıl olmalıdır konusu oldukça kritik bir süreçtir çünkü anne sütünden kesilen kedi veya köpekleri doğru besinlerle besleyerek sağlıklı bir hayat sürmelerini sağlamak için dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır.

Yavru Köpek Nasıl Beslenir?

1) İLK 6 HAFTA -2 AY ARASI

Daha önceden de belirtildiği gibi yavru köpekler ilk 6 hafta diğer tüm memeli canlılarda olduğu gibi sadece anne sütü ile beslenmelidir çünkü yavru köpeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesi, kas iskelet sistemi ile sinir sisteminin sağlıklı olarak gelişebilmesi için anne sütü içinde bulunan vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Annesi olmayan bir yavru köpek için ilk 6 hafta pet shoplarda bulunabilecek yavru köpek süt tozu idealdir. Bunu suyla karıştırarak biberonla yavru köpeğinizi besleyebilirsiniz. Sütün ılık olması önemlidir. 6 hafta boyunca 3-4 saat ara ile sadece süt ile yavru köpeğinizi besleyin. İnek veya keçi sütü sindirim sistemi henüz yeterince gelişmediğinden uygun değildir. 6 haftayı tamamladıktan sonra köpeğinizin sindirim sistemi güçlenmeye başladığı için süt ile birlikte kademeli olarak kuru mama verebilirsiniz.

2) 2 – 3 AY

Kuru mamaya alışan köpeğiniz için 2. Ay itibariyle süt yerine su verilmesi önerilir.

3) 4 – 6 AY

  1. Aya ulaşan köpeğiniz için artık tamamen kuru mama ve yanına et ve kemik gibi ilave gıdalar vermeniz faydalıdır. Bu süreçten itibaren sağlıklı gelişim ve büyüme için günde 3 öğün yemek gereklidir. Ana gıda kuru mama olmakla birlikte et ve kemik tüketimi gün 2 olarak sınırlamanızda fayda vardır. Önceleri hafif pişmiş olarak vereceğiniz et ve kemik, 6. Aydan itibaren çiğ olarak da verilebilir.

 

Yavru Kedi Nasıl Beslenir?

Yavru kediler de tıpkı yavru köpekler gibi kendi yaşamlarını tek başlarına sürdürmeye başlayıncaya kadar annelerinin korumaları altında ve anne sütü ile beslenmelidir. Ancak annesi olmayan bir yavru kedi için kullanılacak gıda seçiminin doğru yapılması önemlidir. Yavru kediler için inek sütü, keçi sütü veya yemek artığı, kemik gibi gıdalar kesinlikle önerilmez çünkü sindirim sistemleri bunları sindirecek kadar gelişmemiştir.

Yemek artıkları da içerdiği bakteriler nedeniyle yavru kediler için zararlıdır. Yavru kediler için en uygun gıdalar Yavru kedi maması, Anne kedi sütü tozu ve Bebek muhallebisi olarak düşünülmelidir. Veterinerlerde bulunan anne kedi süt tozunu suyla karıştırarak biberonla yavru kediye vermek mümkündür. Biberonla vereceğiniz sütün anne kedinin vücut sıcaklığında ve üzerinde belirtilen ölçülerde kullanılması önerilir.

Sık aralıklarla küçük miktarlarda beslenmesi uygundur. Bu gıda ile birlikte destek olarak yavru kedi maması da kullanılmalıdır. Islak yavru kedi maması olarak kullanılan bu gıdaları haftada yalnızca 2-3 kez verilmesi önerilir. Diğer bir seçenek de haftada yine 2-3 kez kullanabileceğiniz suyla seyreltilmiş bebek muhallebileri olabilir. Biberonla verilen bu gıda da yavru kedinin kolaylıkla sindirebileceği ve zevkle tüketeceği yararlı gıdalardan biridir.