Beslenme tüm canlılar için büyük bir öneme sahip olan bir ihtiyaçtır. Hayvanların da için günlük olarak yeterli ve dengeli beslenmeleri de sağlıkları açısından dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Yeterli ve dengeli beslenme ile kedi ve köpeklerin büyüme, gelişme ve kas ve eklem sağlığı gibi fiziksel gelişimleri sağlanmalıdır. Eğer yeterli miktarda beslenme olmazsa çeşitli hastalıklar ve gelişim bozuklukları ortaya çıkmaktadır.

Yavru Kedi ve Köpeklerde Beslenme

Yavru köpek ve kedilerin ilk zamanlarda özel bir bakıma ihtiyaçları vardır. Çünkü yavrular, ilk aylarda yedikleri yiyecekleri kolay bir şekilde sindirememektedirler. Anneleri olmayan ya da anne sütüne ihtiyacı olan yavrularda ilk aylar kritik süreç olarak ifade edilmektedir. Yavrulara rastgele verilen besinler yavruların bünyelerine zarar verebilir. Anne sütünün bulunmadığı durumlarda, özel süt ikameleri veya ev yapımı formüller kullanılabilir. 5. haftadan itibaren süt ürünü olmayan yiyeceklere alışmalısınız. Ancak aniden sütten kesme durumu yanlıştır. Günden güne azaltarak sütten kesme işlemi yapılmalıdır.

Yavru kedi ve köpekler oldukça önemli bir gelişim ve büyüme sürecinde olmaktadırlar. Verilen yiyecekler ise bu süreçte yetişkinliğe doğru ilerlemelerinde kritik bir etkiye sahiptir. Yavruların büyüyebilmesi için cinslerine uygun şekilde yetişkinliğe ilerlerken ona uygun bir şekilde mamaları değiştirilmelidir. İlk aylarda özel mamalarla ile beslenen yavrular ilerleyen zamanlarda anne sütünden yavaş yavaş katı gıdalara geçilmesi gereklidir. Çünkü aldıkları besinleri, büyümeye süreciyle birlikte sindirebilme yetenekleri de gelişmektedir.

Dengeli ve Yeterli Beslenme İle Sağlıklı Gelişim

Güçlü bir eklem – kemik sağlığı ve bağışıklık sistemi, dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenme ile mümkün olmaktadır. Yavruların cinsleri ve ilerleyen zamanla ulaştıkları kilolarında normal oranlarda olmasına dikkat edilmelidir. Kedi ve köpeklerde d vitamini, magnezyum, kalsiyum, fosfor, alınması köpek ve kedilerin gelişimi için önemli bir konudur. Tüylerin yapısı proteinlerden oluştuğu için, sağlıklı bir tüy sağlıklı beslenme ile mümkündür. Uygun protein takviyeleri ve vitaminler kedi ve köpeğinizin fiziksel sağlığını korumaktadır. Yetersiz beslenme ise birçok gelişim bozukluğuna ve çeşitli hastalıklara neden olmaktadır.

 

Genel olarak kedi ve köpeklerde beslenme ihtiyaçları su, karbonhidrat, yağ, protein, enerji, vitamin ve minerallerden oluşmaktadır. Siz de kedi ya da köpeğinizin ihtiyaçlarına ve gelişim sürelerine uygun olarak mama satın almalısınız. Hayvana göre üretilmiş olan kuru ya da maş mamaları tercih edebilirsiniz. Erişkin köpeklerde normalden fazla yemek verilmesi gibi durumlar bağırsaklarında soruna neden olabilir. Aşırı yemek vermek hayvanlarda yağlanma tehlikesini artırmaktadır.

 

Kedilerin erişkin ağırlıkları arasında cinse göre pek bir fark yoktur. Bununla birlikte, besin ve enerji gereksinimleri, kedinin doğasına ve aktivitesine, fizyolojik durumuna ve yaşına bağlı olarak barındırıldıkları ortama bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle hayvanların vücutlarında yağlanmaya sebep olabilecek fazla besinlerden kaçınılması gerekmektedir. Böylelikle evcil hayvanların gelişim sürecinde, beslenme şekilleri oldukça önem taşımaktadır.