Kedi ve köpeklerin fiziksel gelişimleri için yeterli ve dengeli beslenmenin yanında hijyen de oldukça önemli bir konudur. Kedi ya da köpeğinize uygun su sıcaklığını ayarlamak, uygun şampuanlardan kullanmak ve yıkama esnasında ağız, göz ve kulaklarına su kaçırmamaya çalışmanız gerekmektedir. Kedi ya da köpeğinize uygun olan tercihen doğal içerikli şampuanlar kullanmak ciltlerinde kuruma sonucu oluşabilecek tahriş ve alerjileri en aza indirecektir.

 

 Kedilerin Yıkanma Süreci Nasıl Olmalıdır?

 

Kedi sahibi olanların en çok dikkat ettikleri durumlardan biri kedilerinin temizliğidir. Bu nedenle kedi nasıl yıkanır sorusu akıllara gelmektedir. Kediler genellikle suya girmek ve yıkanmak konusunda heyecan yapmaktadırlar ve bu durum onlarda agresif davranışlara neden olmaktadır. Ancak bazı sağlık sorunları ve yapmanız gereken bakımlar nedeniyle kedilerin şampuan ile yıkanıp temizlenmeleri gereklidir. Bu durumda bazı şeylere dikkat edilmelidir.

 

Öncelikle kedinizi yıkamadan önce tırnaklarını kesmeniz gerekmektedir. Çünkü suya girmekten çok fazla hoşlanmayan kediler fazla heyecanlı davranıp kaçmaya çalışabilirler. Bu durum da size zarar vermesine neden olabilir. Tırnak kesme işlemini banyodan birkaç saat önce ya da birkaç gün önce yapmak, kedinin sakinleşmesine fırsat sağlayacaktır. Ancak tırnaklarını çok derinden kesmek kediyi rahatsız edebilir. Bu nedenle zarar göremeyeceğiniz kısalıkta tutmanız ideal olacaktır.

 

 Kedinizin Sakinleşmesi Oldukça Önemlidir

 

Sakinleşmesi için de tırnak kesimi işleminden sonra sevdiği bir mama ile ödüllendirme işlemi yapılabilir. Aynı zamanda da tüylerini taramak gerekiyor. Bu işlemi de aynı anda yapmak kedinin dikkatinin başka yöne çekilmesini sağlayabilmektedir. Kediyi şampuanlama aşamasında ise kedinin cildini kurutabilecek şampuanlar seçilmemelidir. Kedinize uygun olan doğal içerikli şampuanlar tercih edilebilir. Küvete birkaç oyuncak koyarak ilgisini çekebilirsiniz.

 

Ayrıca banyo öncesi bol bol oyun oynayarak yorulmasını sağlamak banyo esnasında daha sakin kalmasına yardımcı olacaktır. Boynundan aşağı doğru yıkama işlemine başlayabilirsiniz. Ağız, kulak ya da göz gibi yerlerine şampuan kaçırmamaya özen gösterilmelidir. İşlem bittikten sonra havlu ile ya da hafif ayardaki bir kurutma makinesiyle kurutma işlemi tamamlanabilir. Daha sonra bir tarakla tüylerini taramak da unutulmamalıdır.

 

 Köpeklerde Yıkanma Süreci Nasıl Olmalıdır?

 

Doğru bir şekilde köpek nasıl yıkanır. sorusu akıllarda bulunan önemli bir sorudur. Köpeğinizi yıkamak için öncelikle suyun çok soğuk ya da çok sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz. Yıkanmaya başlamadan önce tüylerini tarayıp onu sakinleştirebilirsiniz. Bu durum köpeğinizin canının yanmasına neden olabilir. Banyo yapma sürecinde daha rahat olabilmesini sağlamak için küvetin içerisine sevdiği oyuncaklardan koymak onun dikkatini oyuncağa vermesini sağlayacaktır. Ancak bu durum bazı köpeklerde ters etki yaratabilir. Burada köpeğinizi tanımanız önemli bir rol oynamaktadır.

 

 Köpeğinizi Yıkarken Sert Sayılabilecek Hareketlerden Kaçınmalısınız

 

Suyu ve şampuanı kullanırken göz, ağız ve kulak gibi bölgelerine kaçmamasına önem gösterilmelidir. Şampuanı bir fırça ya da lif yardımı ile yavaşça köpürtebilirsiniz. Yüzü için ise el ile temizleme yapmak daha iyi olacaktır. Eğer köpeğiniz çok hareketliyse yanınızda size yardım edecek bir kişinin daha olması iyi bir fikir olabilir. Böylelikle daha etkili ve hızlı bir şekilde yıkanma sürecinin daha rahat bir şekilde bitmesini sağlayabilirsiniz.

 

Kullanılan şampuanın köpeğinize uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Uygun olmayan ve içerisinde fazla kimyasal bulunan şampuanlar köpeğinizin cildini kurutup tahriş olmasına neden olabilir. Yıkama işlemi bittikten sonra havlu ile kurumasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca en sevdiği mamadan vererek onu ödüllendirebilirsiniz. Böylelikle banyo yapma sürecini olumlu bir şekilde hatırlamasına yardımcı olabilirsiniz.