Pet kuaför sektörünün tarihçesi uzun yıllara dayanmakta olup, ülkemizde’de 40, 50 yıllık bir geçmişi vardır. Ülkemizde diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha az sıklıklı görülsede yok denilecek kadarda az değildir. Nasıl biz insanların kuaför gibi bir temel ihtiyacımız varsa, evcil hayvanlarımız içinde bu geçerlidir. Tüyleri uzun ve sık olan köpek cinsleri, tüyleri uzayıp birbirine girmesiyle oluşan keçeleşme olayı, deri üzerinde çok ciddi problemlere yol açabilir. Tüy dökme mevsimlerinde kurtulmak istediği tüylerini yalayıp yutarak sindirim sisteminde problemler görülebilir. Dışkı ve idrarla kirlenip havasız kalan tüylerin kısaltılması, köpeğinizin daha hijyenik ve sağlıklı bir hayat sürmesi için bir olanak sağlayacaktır.

Doğru tıraş modelini nasıl seçeriz ?

Her cins ve ırka göre değişkenlik gösteren tıraş modelleri ve tarzları, köpeğinizin tüy dökme mevsimine göre’de değişkenlik gösterebilir. Makas tıraşı ve makine tıraşı olmak üzere iki gruba ayrılarak verilen bu hizmet, banyo ve tırnak, kulak bakımı gibi hizmetleri sağlamaktadır.
Hayvan sevenlerin son zamanlarda en çok ilgi odağı olan pet kuaförü hizmetleri, ülkemizde yeni bir alan olduğunu için pet kuaförü denildiğinde hangi hizmetleri kapsamış olduğu hakkında pek bir bilgi bilinmemektedir. Köpeğinizi tıraş ettirmeden önce uzman bir veterinerin her an gibi bir deri allerjisi olup olmadığını kontrol etmesinde fayda vardır.
Köpeğinizin başka bir sağlık problemi var mı ? Psikolojik problemleri var mı ? varsa neler olabilir ? herhangi bir sakinleştirici bir Anestezi uygulama yapılacaksa buna tepkisi ne olacak, bu soruların cevabı için mutlaka alanında uzman bir veteriner hekim tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir. Tıraş yapılan yerin hijyenikliği, yapan kişinin yaklaşımı ve tecrübesi hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, bir güven ilişkisi oluştuğunda, ileriye dönük daha rahat edebilirsiniz.
Köpeğiniz tıraş olurken cinsine, ırkına ve tüy yapısına göre makine ya da makas tıraş kullanımı değişkenlik gösterebilir. Bazı durumlarda köpeğiniz makinenin sesi ve titreşiminden korkma durumları olabilir. Bu konuda pet kuaförlerinin daha titiz ve yavaş davranması gerekmektedir. Makas tıraşı genelde tüyleri uzun köpek cinslerinde kullanılmakta olup, büyük köpeklerde daha maliyetli olabilmektedir. Makine tıraşı ise tüyleri daha kısa ve sık olan köpeklerde uygulanmaktadır.
” Pet kuaförlerin verdiği hizmetler ”
Pet kuaför Makas tıraşı
Pet kuaför Makine tıraşı
Pet kuaför Tırnak kesimi
Pet kuaför Kulak temizliği
Pet kuaför Özel şampuanlarla banyo

” Pet Kuaförü banyo yapımı “

Banyo denildiği zaman kulağa çok basit bir işlem olarak gelebilir, fakat bu yazı dizisini okuduktan sonra pet kuaförü hizmetinde olan banyo yapımının ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız. Köpeğinizin banyo sırasında oluşabilecek sorunlardan kaçınmak için mutlaka tecrübeli bir kuaförde bakımını yaptırınız.
Peki nedir bu oluşabilecek sorunlar ?
Köpeğinizin banyo sırasında mutlaka özel şampuanlarla yıkanılması ve köpeğinize özel tarak, fırça ve havluyla kurutulması gerekmektedir. Banyo sırasına kulağa su kaçıp oluşabilecek bir takım kulak enfeksiyonlarından kaçınmak için banyo sırasında mutlaka kulak tıpası kullanınız. Eğer köpeğinizin tüylerinde keçeleşme var ise tüy yumuşatıcı özelliği taşıyan şampuanlar kullanılmasına dikkat ediniz.
Köpeğinizin tüyleri kuruduğu zaman derilerinde de kuruma olacağından özel nemlendirici şampuanlarda kullanabilirsiniz. Kulak içinin ve kanalının bir pamuk yardımı ile temizlenmesi gerekmektedir. Bir çok pet kuaförlerinin yapmadığı, fakat banyo olurken köpeğinizin anal keselerinin temizlenmesi ve yıkanması önemli bir konudur. Genel bakım sırasında köpeğinizin tırnaklarıda kesilmektedir, fakat bu işlemi banyo sonrası yapılması tavsiye edilir, çünkü insanlarda olduğu gibi köpeklerinde banyo sonrası tırnakları yumuşar ve daha sağlıklı bir kesim olur. Köpeğinizi kuaföre girmeden ve çıktıktan sonra ufak ödül maması ile ödüllendirirsiniz, köpeğinizin daha sakin olacağını gözlemleyebilirsiniz.