Pet Mikroçip Uygulama Rehberi

Günümüzde birçok kişi en az bir tane evcil hayvana sahiptir. Tarım ve Orman bakanlığı köpek, kedi ve gelincik sahibi olan kimselere, evcil hayvanları için pasaport çıkarma ve mikroçip zorunluluğu getirmiştir. Bu zorunlulukla birlikte evcil hayvan sahipleri bu konu ile ilgili bilgi edinmek zorundadır.

Pet Mikroçip Nedir?

Pet mikroçip; çalınmış olan ya da kayıp olan hayvanların kolaylıkla bulunabilmesi için geliştirilmiş olan elektronik sistemlerden biridir. Pet mikroçip hayvanın derisinin altına yerleştirilir. Boyut olarak pirinç tanesi kadar büyüklüğe sahip olan bu mikroçip, mikroçip okuyucu cihazlar ile taranmasının ardından hemen hayvan sahibi kişinin iletişim bilgilerine ulaşılır.

Pet Mikroçip Uygulaması Rehberi

Evcil Hayvanıma Neden Mikroçip Taktırmalıyım?

Öncelikli olarak evcil hayvan sahipleri için, evcil hayvanlarına pet mikroçip taktırmak Tarım ve Orman Bakanlığınca zorunlu hale getirilmiştir. Bu zorunluluk durumunun yanı sıra evcil hayvanlara mikroçip taktırmanın faydalarından dolayı herhangi bir zorunluluk hali olmasa dahi mikroçip taktırmak önemlidir. Evcil hayvanlar için evin dışarısında her zaman merak uyandıran ve keşfedilmesi gereken şeyler bulunuyor.

Hayvanların içlerinde bulunan merak duygusu ile oldukça güvende oldukları, mutlu oldukları ve karınlarını rahatlıkla doyurabildikleri evlerinden uzaklaşmaları mümkündür. Bunun yanı sıra evcil hayvanların çalınması durumu giderek yaygınlaşmaktadır. Hem kayıp hem de çalınma durumlarında evcil hayvanların kendisi ve hayvan sahipleri için mikroçip oldukça kurtarıcı olmaktadır. Evcil hayvan kaybolduğu takdirde kolaylıkla evine dönebileceği yöntemlerden birini oluşturur. Mikroçip fiyatı uygun olmakla birlikte hem evcil hayvanlar hem de sahipleri için oldukça önemli bir uygulamadır.

Mikroçipler Biyouyumlu mu?

Evcil hayvan sahipleri, hayvanlarının sağlığından ve her şeyinden sorumlu olan kişiler olarak mikroçip uygulamasını yaptırmaya karar verseler dahi akıllarında birçok soru işareti bulundurabiliyor. En merak edilen konulardan biri de mikroçiplerin biyouyumluluğa sahip olup olmadığıdır. Pet Address olarak dünyada bir başka eşi olmayan ve uluslararası komitenin onayını almış olarak onaylanmış bir numara verilir. Bu numara okuyucuya sinyal gönderen ISO 11784/85 standartlarına uygun olan mikroçip uygulanmaktadır. Uygulanan mikroçip tamamen biyouyumluluğa sahiptir. Cam bir kapsül içinde yer alan mikroçip hiçbir şekilde hayvanı rahatsız etmez, yan etki oluşturmaz ve herhangi bir zarar vermez.

Mikroçip Nasıl Uygulanır?

Veteriner hekim tarafından oldukça kolay bir şekilde uygulanabilen mikroçip, neredeyse bir aşı uygulaması kadar basittir. Ağrısız, kolay bir şekilde işlem tamamlanır. Kedi ya da köpeğin iki adet kürek kemiğinin arasında yer alan derinin altına mikroçipin yerleştirilmesiyle uygulanmaktadır. Kedi mikroçip uygulamasıyla, köpek mikroçip uygulaması aynıdır. Teknolojinin kullanılmasıyla mikroçipin uygulandığı deri altındaki yerde hareketi oldukça minimalize edilmiştir ve bu sayede deri altında mikroçip yer değiştirmez.

 Pet Mikroçip Uygulaması Neden Zorunlu Kılındı?

Pet mikroçip uygulaması yıllar boyunca yurtdışında kullanılan en güvenilir yöntemlerden biri olmuştur. Kedi veya köpeğin tasması üzerinde iletişim bilgilerinin var olması, kötü niyete sahip kişilerce kolaylıkla çıkarılabildiği için yeterli derecede güvenilir olmamaktadır. Dövme uygulamalarında ise zaman içinde dövmeler silinebilmektedir. En güvenilir ve kolay yol mikroçip uygulamasıdır. Zorunlu kılınma nedenlerinden biri de evcil hayvanını sokağa terk eden kişilerinde kolaylıkla tespit edilebilmesidir.

Pet Mikroçip Ömrü Ne Kadardır?

Pet mikroçiplerin çalışabilmesi için bir güç kaynağına ya da bir pile ihtiyaç duyulmamaktadır. Mikroçip üretilirken bir evcil hayvanın ortalama ömründen çok daha uzun dayanabilecek özelliklerde üretilmektedir. Bu sebeple bir kez mikroçip uygulandıktan sonra ömür boyunca kullanılabilir.

Mikroçip Uygulaması Acı Veren Bir Uygulama mıdır?

Pet mikroçip uygulaması oldukça kolay gerçekleştirilmektedir. Bu işlem için hiçbir şekilde evcil hayvanların bayıltılmasına ya da herhangi lokal anesteziye gerek duyulmamaktadır. Bir enjektör kullanılarak, sanki aşı yapılıyormuş gibi acısız ve kolay şekilde uygulanır. Normal zamanda aşı uygulamasında ne kadar acı duyuluyorsa yalnızca o kadar acı duyulacak ve oldukça kısa sürecek bir işlemdir.

Mikroçip Uygulaması Kaç Yaşında Yapılır?

Pet mikroçip uygulaması, her evcil hayvan sahibi için zorunlu tutulmuştur. Fakat bir evcil hayvanın dünyaya geldiği günden itibaren bu uygulama hemen yapılamaz. Mikroçip uygulamasının yapılabilmesi için evcil hayvanın en az 8 haftalık olması gerekmektedir. Sekiz haftalık olan evcil hayvan için mikroçip uygulaması yapılabilmesi için veteriner hekimin bu işlemi uygulamakta herhangi bir sakınca görmemesi gerekir.

Mikroçip Uygulaması Kaç Yaşında

Pet Mikroçip Uygulamasını Kendimiz Yapabilir miyiz?

Evcil hayvan sahibi bir veteriner hekim değilse asla mikroçip uygulamasını yapamaz. Mikroçip uygulaması yalnızca veteriner hekim tarafından yapılan bir uygulamadır.

 

  • Pet Mikroçip uygulama işleminden sonra ücretsiz bir şekilde gerekli tüm  kayıt işlemlerinizi gerçekleştiriyoruz.
  • Daha Detaylı bilgi ve Randevu için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
  • Pet Mikroçip Yönetmeliği Resmi Gazete