Kedinizi kısırlaştırmak yapacağınız en önemli kararlardan biridir. Kediler daha yavru iken cinsel olgunlaştığı için veterinerinizle mümkün olan en kısa bu konuyu mütalaa etmelisiniz.

Kısırlaştırmanın Faydaları Nelerdir?

İstenmeyen gebeliklerin önlenmesinin yanı sıra, kısırlaştırma aynı zamanda belirli hastalıkların ve sosyal olmayan davranışların riskini azaltmaya da yardımcı olur..

  • Kısırlaştırma, kedilerde üreme hormonunun üretimini azaltır, erkek kedilerde işaretleme ve bölgesel mücadele gibi davranışları ve dişi kedilerde aşırı sevme ve saldırganlık gibi davranışları önemli ölçüde azaltır ki bu da kedilerde yaşam süresi beklentilerini önemli ölçüde artırarak kavga ve yaralanmalar sırasında bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkma riskini azaltır.
  • Dişi bir kedinin kısırlaştırılması; pyometra ( rahim enfeksiyonu ) , polikistik yumurtalıklar ve metritis dahil olmak üzere yumurtalık ve uterus hastalıkları riskini ortadan kaldırır ve ayrıca meme kanseri ve yalancı gebelik gibi hormon kaynaklı hastalıkların riskini azaltır.
  • Erkek kedilerde, kısırlaştırma işlenmi yapılmamasının tıbbi manada pek kötü sonucu yoktur.

Peki Ne Zaman Kısırlaştırılmalıyız?

Veterineriniz kedinizi kısırlaştırmanız için size en uygun zamanı önerecektir, ancak genellikle cinsel olgunluğa ulaşılmadan önce yaklaşık altı aylıkken yapılır. Bununla birlikte, bulunduğunuz ülkeye ve veterinerinizin tavsiyesine bağlı kalabilirsiniz. Hiç kızgınlığa girmeden kısırlaştırılanlarda kanser riskinin % 0.5 olduğu tespit edilmiştir. Bu çok düşük bir orandır.

Operasyonu Nerede Yaptırmalıyım?

Bilmeniz gereken en önemli şey şudur;

Aklınızda bu yazıyı okuduktan sonra bile kalan TÜM SORULARI VE TEREDDÜTLERİ gerek telefon gerek sosyal medya aracılığı ile tüm hekimlerimize danışıp, gerekirse çayımızı içmeye ve ameliyathanemizi görmeye bizlerle tanışmaya sizleri bekleriz.

Birçok meslektaşımız bu işlemi başarı ile yürütmektedir.

İvho Fiyat Tarifesinin Uygulanması Gerekmektedir. Fakat Fiyat farklılıklarındaki ana sebepler; kullanılan teknikler, tecrübe, fiyata dahil olan şeyler, 7/24 açık olup olmaması, ticari etik olmayan rekabetler vs. gibi etkenlerdir.

Bizim için Bazı şeyler vardır ki paha biçilemez. Sağlık meselesi bunların başında gelir. Biz hayatını minik dostlarına adamış bir ekip olarak Evimizin bir bireyi olarak gördüğümüz minik dostlarımızı TEK ODAK NOKTASI olarak görürüz ve BÜTÇEYE DEĞIL ONLARA en uygununu yaparız. Tüm bunlar ve aşağıda belirteceğimiz teknik detaylar ışığında karar siz değerli hayvan dostlarına kalır. Fiyatlarımız Çevre Klinikler ile Uyumludur. Bu meselede sekreterlerimizden rahatlıkla bilgi alabilirsiniz.

Operasyon Tekniği Hakkında Bilgiler Nelerdir ?

Bir erkek kedinin kısırlaştırılması kastrasyon olarak adlandırılır ve her iki testisin çıkarılmasını içerir. Bazen kriptorşit dediğimiz scrotuma (kesesine) düşmemiş kasıkta veya karın boşluğunda kalan 1 veya 2 testis olabilir. Bunların keseye düşmesi için maximum 1 yaşına kadar beklenir. Düşmez ise elle muayene ile kasıkta usg ile kanal veya karında bulunduğu yer tespit edilerek uzaklaştırılır. Sperm vücut sıcakligindan daha düşükte üretilir.O yüzden testisler vücut dışındadır. Keseye inemeyen testisler hem küçük hemde verimsizdir. Genelde çiftleşmeye bağlı gebelik şekillenmeyen durumlarda erkek yönündeki en büyük sorun budur.1 testis inmemesi %50 verim kaybı demektir. Ayrıca içeride kalan testis kanserojen risk teşkil eder.

Dişi bir kedinin kısırlaştırılması, tüm uterusun ve iki yumurtalığın çıkarılmasını içerir.

Her ne kadar kısırlaştırma önemli bir ameliyat olsa da, rutin olarak kabul edilir ve komplikasyon riski düşüktür. Kediniz normal olarak operasyon günü eve gönderilir ve görünür dikişlere sahip olabilir veya olmayabilir. Kliniğimizde estetik cilt altı dikiş yapılmaktadır. Bu sayede dışarıdan görünen bir dikiş söz konusu olmaz. Bu bize YAKALIK stresinden uzaklaşmayı sağlar. Konforlu bir ameliyat sonrası süreç geçirir.

Ve en önemlisi rahim ile yumurtalık alınırken LİGASURE COVIDIEN dediğimiz cihazla fusion tekniği ile kanamasız işlem yapılmaktadır.

Ameliyat esnasında tam sterilizasyon, hasta başı monitörü ile yaşamsal fonksiyonların takibi, inhalasyon ( gaz ) ile en güvenli anestezi , yüksek cerrahi tecrübe , ağrı kontrolü , kısa sürede işlemin yapılması gibi işlemler ve akabinde güvenli uyanma ile yoğun bakım kabinlerinde sürecin tamamlanması tüm konforu tamamlar.

Operasyon Sonrası Riskler Nelerdir?

Erkek kedilerin ameliyattan sonra genellikle hiç dikişi olmaz. İlk 24 saat boyunca biraz uykulu olmaları, kusma, sersemlik, iştahsızlık normal kabul edilir. Akabinde normal yaşantılarına oldukça hızlı bir şekilde geri dönme eğilimi gösterirler. Kliniğimizde uygulanan ağrı kontrol protokolü ve doğru anestezi sayesinde çok hızlı uyanma ve çok hızlı normale dönüş olduğu tüm hasta sahiplerimiz tarafından görülmekte ve memnuniyetle karşılanmaktadır. En büyük korkulu rüya olan ameliyattan sonraki ilk süreç bu sayede kabus olmaktan çıkar.

Dişi kedilerin ameliyatı daha karmaşık olduğundan dişi kedilerin iyileşmesi biraz daha uzun sürebilir. İlk birkaç gün boyunca onları nispeten sessiz tutmak ve yüzeylere sıçramasını önlemek, vücut dokusunun iyileşmesi için zaman tanıyacaktır. Dikkatli olunduğu sürece aynı konfor dişi kediler içinde geçerli olacaktır.

Enfeksiyon riskini en aza indirmeye yardım etmek için yara bölgesinin temiz tutulması açısından dikkatli olunmalıdır. Belirli aralıklarla ameliyat sonrası rutin kontroller yapılır ve antibiyotik kullanılır.

Herhangi bir kızarıklık veya şişlik veya yara etrafında herhangi sıra dışı akıntı fark ederseniz, hemen veterinerinize başvurmanız önemlidir.

Erkek kedilerde uzun vadede en çok karşılaştığımız tam kısır kedi maması kullanmamaya bağlı şekillenen FLUTD ( Kedilerin Alt Üriner Sistem Hastalığı )  tedavi etmesi zorlayıcıdır, maliyetlidir ve çok sabır gerektirir. Aşağıdaki uyarıları göz önünde bulundurmanız bunu engelleyecektir.

Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Kediniz tamamen iyileştikten sonra daha düşük kalorili bir diyete geçmeyi düşünmeniz önemlidir, çünkü Kısırlaştırılmış kediler kilo alma riskinde artışa meyilli olurlar. Bu daha sedanter bir yaşam tarzıyla bağlantılıdır ve düşük enerji gereksinimlerinin ve artan iştahın birleşiminden kaynaklanır. Bu değişikliklerin her ikisi de üreme hormonlarının üretim ve salgılanmasının azalmasından kaynaklanır. Yedikleri daha kolay kiloya dönüşür. Benzetme yapmak gerekirse ameliyattan önce Bir postacı gibi iken sonrasında masa başı bir memura dönerler.

Tam kısırlaştırılmış profesyonel Veteriner Serisi Üst Segment Mamalar dan Veteriner Hekiminize Danışarak temin ediniz.

Virbac, Hill’s , Unique , Royal Canin, Farmina , Vetlife , Advance , ProPlan Vs gibi bir çok üst segmen mama bulunmakta.

Marketlerde , Petshoplarda , Internet sitelerinde satılmaları yasaktır. Aldığınız ürünlerde buna dikkat etmenizi öneririz.

Oralarda satılanlar TAM değil YARIM kısır kedi mamasıdır. Kısır kedi maması kullandığını zanneden akabinde yukarıda yazan sorunlarla kliniğimize gelen bir çok minik dostumuz vardır.

Onlar Ne yediğini bilemezler. Severek yemeleri mamanın kaliteli olduğunu gösteren bir kriter değildir. Öyle olsa idi hiçbir kedi veya köpek zehirlenmez, seçebilirdi.

BAŞ HEKİM /  ALİ ERGÜL

İnstagram dm : @petaddress