Köpek parazit tedavisi ve korunması evcil hayvan dostlarımız ve sağlığımız için son derece önemlidir. Parazitlerin tedavisi ve korunması genel olarak iki kategoriye ayrılabilir: ektoparazitler (dış parazitler) ve endoparazitler (iç parazitler). Geleneksel tedavi ve koruyucu aşılar ayrıca dahili parazit aşılarına ve harici parazit aşılarına bölünebilir. Genellikle köpeğin asalak mücadelesi ortalama 45 günde bir başlar.

 Köpeklerde dış parazitler (böcek öldürücüler-akarisitler)

Ense damlası olarak geleneksel ektoparazit aşıları kullanılmaktadır. Köpeklerde parazit tedavisi ense damlaları, köpeklere pireler (Ctenocephalides sp.) Ve keneler (Rhipicephalus sp., Dermacentor sp. Ve Ixoides sp.) Gibi dış parazitlere karşı bir bariyer sağlayabilir. Pire veya bit ısırıklarının neden olduğu istilaları kontrol etmek için de kullanılabilir, bu da köpeklerde cilt problemlerine neden olabilir. Bu faktörlere karşı ortalama 2 ay koruma sağlar. Enfeksiyonun yoğunluğuna göre yaz ve aylarda etkilidir. Yaz aylarında 2 ayda bir, ayda bir tekrarlanmalıdır.

 Köpeğin iç parazitleri

Geleneksel dahili parazit aşıları, tabletler veya enjeksiyonlar şeklinde uygulanır. İnsan ekinokokkozisi, kist adı verilen hidatik kistlere karşı koruma sağlayan bir aşıdır. İç parazit aşıları, köpekleri nematodların ve solucanların neden olduğu karışık enfeksiyonlardan etkili bir şekilde tedavi edebilir ve koruyabilir. Bir solucana (Toxascaris leonina, Toxascaris leonina (yetişkin ve olgunlaşmamış).

 Kedilerde Parazit

Başlangıçta 15 günlük aralıklarla tekrarlanan ve ardından 3 ayda bir tekrarlanması önerilen kedilerde parazit tedavisi antiparazitik ajanların kullanımı, kedilerde parazitlerin biyolojik yaşam döngüsü zincirini kırmak ve daha sonraki kirliliğin insan ve kedi faktörlerine zarar vermesini önlemektir. 6 haftadan başlayarak, her yavru kedi iç parazitler için ilaç almalıdır. Kedi parazit tedavisi ve korunması evcil hayvan dostlarımız ve sağlığımız için son derece önemlidir. Parazitlerin tedavisi ve korunması genel olarak iki kategoriye ayrılabilir: ektoparazitler (dış parazitler) ve endoparazitler (iç parazitler). Geleneksel tedavi ve koruyucu aşılar ayrıca dahili parazit aşılarına ve harici parazit aşılarına bölünebilir.

 Dış Parazit

İnsektisitler-Akarisitler genellikle harici parazit aşısı olarak askı damlası olarak kullanılır. Bu ense damlaları pirelerin (Ctenocephalides spp.), T (Rhipicephalus Dermacentor Ixodes spp.) Ve pirenin (Felicola subrostratus) bitlerinin neden olduğu alerjik dermatiti (FAD) kontrol etmek ve pire yumurtalarını, larvaları önlemek için kullanılır. Ve larva gelişimi. Bu damlalar ortalama 2 ay boyunca ergin, larva veya küçük pireler, pire yumurtaları, bitler ve bitlerin enfeksiyonlarını engeller. Enfeksiyonun yoğunluğuna göre yaz ve aylarda etkilidir. Yaz aylarında 2 ayda bir, ayda bir tekrarlanmalıdır. Akarisitler olarak da adlandırılan böcek öldürücüler-parazitler, yuvarlak kurtlar, en yaygın kedi parazitleri türüdür.

 İç Parazit

Geleneksel dahili parazit aşıları, tabletler veya enjeksiyonlar şeklinde uygulanır. İnsan ekinokokkozisi, kist adı verilen hidatik kistlere karşı koruma sağlayan bir aşıdır. İç parazit aşıları, kedileri bir solucandan (Toxascaris leonia), kanca nematodlarından (Uncinaria stenocephala, Ancylostoma tubeaforme), şeritlerden (Ecinococcus multilocularis, Dyplidium caninum, Taenia sp.) Koruyabilir. Enfeksiyon ortalama 3 ay sürdü. 3 ayda bir tekrarlanmalıdır.