Evcil hayvanlar, hayvan severlerin evlerinde bakımı üstlendiği canlılardır. Bu hayvanların bakımı ve her türlü ihtiyacı ile ilgilenen kişiler bu işi büyük zevkle yapar. Bu hayvanlar kedi, köpek, tavşan, fare, kuş gibi canlılardır. Evlerde veya uygun mekanlarda bakımı yapılan bu hayvanların bakımını üstlenmek de kolay bir iş değildir.

 Evcil Hayvanların Alım Aşaması

Evcil hayvan almak isteyen kişi, alım yapmadan önce kısa bir araştırma yapmalıdır. Hangi hayvana bakacağına ve bakımının nasıl olacağına dair araştırmadan sonra doğru kararı vermelidir. Bakılacak hayvanın nasıl besleneceği, bakımı ve temizliği konusunda aldığı yerden detaylı bilgi alınmalıdır.

Evcil hayvanlar, genelde insanlara alışıktır ve gideceği yerde yabancılık çekmez. Her hayvanın bakımı aynı şekilde değildir. Kuş, balık ve kaplumbağa gibi belli bir yerde duran hayvanların bakımı daha kolaydır. Ama kedi, köpek ve tavşan gibi hayvanlar sürekli dolaştıkları için gerekli eğitimlerinin verilmesi gerekir.

Alım aşamasında hayvanın bakımıyla ilgili bütün detaylar öğrenilmelidir. Aşı olması gereken bir hayvansa, aşılarının ne zaman yapılacağına kadar bütün bilgiler satıcıdan öğrenilmelidir.

 Evcil Hayvanları Nereden Alabiliriz?

Evcil hayvan satan yerler petshoplardır. Burada her türden ve cinsten hayvan, hayvan severlerin beğenisine sunulur. Küçük büyük birçok çeşit hayvanın olduğu petshoplar müşterilerine hizmet sunarlar. Evcil hayvanlar nerede satılır diye soran bir kişiye Eminönü petshop çarşısı da adres olarak gösterilebilir. Ayrıca yaşadığımız semtin en işlek yerlerinde mutlaka bir petshop dükkanı bulabiliriz.

Petshoplarda balıktan büyük hayvana kadar birçok evcil hayvan satılır. Petshop dükkanlarının bu hayvanları satmak için gerekli belgeleri olmalıdır. Bu yüzden herkes petshop işini yapamaz. Evcil hayvan alırken, alacağımız yerin gerekli koşulları sağlamasına dikkat etmeliyiz.

 Evcil Hayvan Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Evcil hayvan alınırken dikkat etmemiz gereken kurallar şunlardır:

1) Alacağımız hayvanın bakabileceğimiz bir hayvan olması gerekir. Bu kedi ve köpek gibi büyük bir hayvansa bakımı daha zor olabilir. Bakımını doğru yapmalı, beslenmesine dikkat etmeliyiz.

2) Bütçemize uygun bir hayvan alınmalıdır. Beslenme ihtiyaçları ve diğer masraflarını karşılayabileceğimiz bir hayvan seçmeliyiz. Aksi takdirde bakımını yapmamız zorlaşacaktır.

3) Evcil hayvan alındıktan sonra aşı yapılması gereken bir hayvansa bu aşı ve kontrollerinin aksatılmaması gerekir. Düzenli olarak veterinere götürüp muayene ettirilmelidir.

4) Balık ve kuş gibi küçük hayvanların bakımı kolay görünse de bakımı için gerekli püf noktaları iyice öğrenilmelidir. Mesela fazla yem verilirse bu hayvanın ölümüne sebep olabilir.

5) Hayvanın bize alışma aşamasında yaşanabilecek olumsuz etkenler göze alınmalıdır. Bakım için alınıp, daha sonra terk edilen hayvanlara faydadan çok zarar veririz.

 Evcil Hayvanların Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Bu canlıların zamanla sağlık koşulları değişebilir. Sağlıklı bir hayvan hasta olabilir. Ya da ayağı kolu kırılabilir. Bu gibi durumları ihmal etmemeli, hemen bir veterinerden yardım almalıyız. Kendi başımıza sorunları çözmek istememiz, hayvana zarar verecektir. Uzman kişilerden destek almak onların hayatını kurtarır.