Sokağa çıkıp insanlarla tek tek “hayvanları seviyor musunuz?” diye sorulduğunda yaklaşık %90’ı “tabii ki seviyorum” cevabını vermektedir. Ancak bu durumun gerçekliği tartışmalıdır. Hayvanlara hayvan gözüyle değil yaşayan bir canlı gözüyle bakılmalıdır. Çünkü onlar da yemek yiyor, koşuyor ve uyuyor. Hayvanlar insanlarla oldukça benzer özellikler gösterir. Sadece konuşamazlar. İşte bu sırada duygun kavramı işin içine girer. Bu kavram sanıldığı gibi sadece insanlara özgü bir durum değildir.

Hayvanlarda üzülür, sevinir hatta kırılır. Tüm bu duyguların sebebi de yine insanlardır. Evinize geldiğinizde size nefes olan canlılardır. Yalnızlığınıza ortak olup size tüm masumluğuyla gelen canlılardır. Ancak çevrede yaşanan bazı olaylar hayvanlarında duyu durumlarında değişti gösterir. Bir köpek aç bırakıldığında veya şiddet gördüğünde hırçınlaşır, saldırgan tavırlar gösterir. Ufak bir mevsimsel değişim bile hayvanların ruh halinde sarsılmalar meydana gelebilir. Dolayısıyla çevresel çoğu faktör hayvanların duygusal durumu karşısında büyük bir önem taşımaktadır.

Pet Shop Hayvanları

Alış veriş merkezlerinde veya kişisel dükkanlarda gördüğümüz pet shop mağazaları çoğu kişiye sevimli göstermektedir. Pencerenin dışından bakıldığında küçücük kafeslere tıkılma oyun oynayan köpekler veya kediler görülmektedir. Ancak pencerenin içinde bakıldığında olay çok daha farklıdır. Küçücük olanlar az yemek verilmesi ve çeşitli ilaçlar enjekte edilmesi psikolojik açıdan çok travmatik bir durum yaratmaktadır. Hele ki derdini anlatamayan bu küçük varlıklar için anlatılması çok güç durumdur.

Terk Edilmek Olanların En Büyük Korkusu

Terk edilmenin verdiği üzüntü sadece insana özgü sanılmaktadır. Ancak durum hiçte öyle değildir. Bu durumu özellikle pet shoplardan alınan hayvanlar yaşamaktadırlar. Önce bir sevinçle satın alınırlar ancak birkaç ay sonra terk edilmenin soğuk yüzüyle karşılaşırlar. Sıcak yuvaya, aç kalmamaya ve sürekli oyun oynamaya alışmış bu hayvanlar için tarif edilemez bir zorluk başlar. Terk edilmenin verdiği o hüzün minicik bedenlerini sarsar. Dertlerini kimseye paylaşamadıkları için kendi içinde bir duyguyla savaşırlar. Doğadaki düşünen tek varlık yani insanlar olarak sadece duygu itemini kendimizde görmeyip doğadaki biz hariç diğer yaşayan varlıklarda da olduğunun bilincinde olmalıyız. Duyguları biz kadar hayvanlarda yaşamaktadır.