OPERASYON ÖNCESİ VE SONRASINDA YAPILMASI GEREKENLER

Kedi ve köpeklerin operasyondan on iki saat öncesinde aç bırakılmaları gereklidir. 12 saat önceden yemeği önünden alınıp sadece suyu bırakılabilir. Bunun nedeni de operasyon öncesi verilecek sakinleştirici ve anestezik ilaçların sebep olabileceği kusma sonucunda yiyeceklerin akciğerlere kaçma ihtimalini ortadan kaldırmak, daha sağlıklı bir anestezi sürecini yönetmektir.

Yine her ameliyattan önce doktorunuzun tavsiyesi üzerine check-up yaptırmak, vücutta olan sorunları önceden görmek ve ameliyatta hayvanı hayati bir durumla karşı karşıya bırakmamak açısından önemlidir. Yaptıracağınız check-up ile hayvanınızın hayatını kurtarabilirsiniz.

Operasyon sonunda ise cerrahi işlem yapılan bölgedeki dikişlere hayvan tarafından zarar verilmemesi açısından doktorunuzun yakalık takma önerisini göz ardı etmeyiniz. Yine operasyon sonrası dikişlerin hasar görmemesi açısından hareket kısıtlaması mutlaka şarttır.

Operasyon sonrası anestezik ilacın etkisiyle bir gün boyunca kusmalar meydana gelebilir. Bu yüzden operasyondan en az 6 saat sonraya kadar yiyecek içecek verilmemesi önemlidir. 6 saat sonunda ise azar azar su verilerek kontrollü bir şekilde yiyeceğe geçilmelidir. Hayvanın tam fonksiyonlarına geçmesi operasyonun türüne ve ciddiyetine göre değişmekle beraber ortalama 1-2 gün sürebilir.

Son olarak ise doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda ilaçları ve kontrolleri asla ihmal etmeyin!