Kedi Aşı Programı

30-40 günlükken başlanılan iç parazit ilacı 15 gün arayla üç defa uygulanır. Bu uygulamadan sonra iç parazit ilacının tekrarı her 3 ayda 1 kez olmaktadır. Aynı zamanda vücudun dışında yaşayan pire, kene ve bitler ile yumurta ve larvalarına yönelik dış parazit ilaçları ayda bir tekrarlanır. Veteriner Hekiminizin tavsiyesine göre kediye aşı programı düzenlenir. Sağlıklı bir hayvanda kedi karma ve tekrarı, kedi lösemi ve tekrarı ile kuduz aşısı olmak üzere toplam beş aşı uygulaması yapılır. Her yıl ise birer kez uygulanarak devam edilir. Aşı programına ancak hayvan sağlıklı ise başlanabilir.

Köpek Aşı Programı

Köpeklerde de kedide olduğu gibi iç ve dış parazit ilaç uygulamaları aynı şekildedir. Aşı uygulamaları ise kuduz aşısına ek olarak Broncine, Corona, Karma ve tekrarları olarak toplam 7 tane aşıdır.

Kedi ve köpekler aşısız oldukları süreçlerde hastalıklara karşı bağışıklıkları olmayacakları için tehlike altındadırlar. Aşıları tam olarak bitip yeterli bağışıklık sağlanıncaya kadar minik dostlarımızı kesinlikle dışarı çıkarmamalı ve başka kedi ve köpeklerle temas ettirmemeliyiz.